AGROFORTIS.COM


Inwestycje ziemskie

Imię:

Adres email:

Ziemia znowu pożądana,

będą rekordowe zakupy

W internetowym wydaniu Rzeczpospolitej ukazał się artykuł Grażyny Błaszczak, z którego dowiadujemy się o rosnącym popycie na grunty inwestycyjne, przewidywanym już na drugą połowę roku.

Rynek gruntów zdecydowanie się ożywił. Łączna wartość sfinalizowanych transakcji kupna na koniec roku 2011 znacznie przekroczy wartość miliarda złotych. Jest to ponaddwukrotny wzrost w porównaniu z 2010 r. – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę doradczą Colliers International (CI). W ubiegłym roku inwestorzy w kraju kupili działki warte poniżej 500 mln zł.

– Rynek zakupów ziemi w tym roku będzie wart 1,2 – 1,5 mld zł – twierdzi Daniel Puchalski, szef działu gruntów inwestycyjnych CI. – Dziś w zaawansowanych negocjacjach, czyli np. po umowach przedwstępnych, są umowy sprzedaży działek wartych ok. 520 mln zł. Do końca roku na rynek trafi ziemia warta kolejne kilkaset milionów – dodaje. W pierwszym półroczu inwestorzy i deweloperzy wyłożyli na działki w kraju już ok. 600 mln zł.

O tym, że ruch na rynku ziemi pod inwestycje jest coraz większy, mówi także Paweł Grząbka, szef firmy doradczej CEE Property Group. – Wielu deweloperów planowało kupić ziemię w ubiegłym roku, ale czekali na niższe ceny. Teraz, gdy oczekiwania sprzedających się zmniejszyły, dochodzi do finalizacji transakcji – mówi Grząbka.
Wskazuje on dwa powody takiego stanu rzeczy. Po pierwsze, sprzedający się przekonali, że nie wrócą już stawki sprzed kryzysu. Po drugie, banki, które kredytowały wtedy zakup ziemi, nie są tak cierpliwe jak rok temu i żądają spłat kredytów. Stąd część spółek musi wyprzedawać ziemię.

O ile taniej można kupić dziś tereny pod inwestycje? – To zależy od tego, o ile ich ceny były zawyżone wcześniej. Czasem obniżka wynosi 10 proc. w stosunku do stawki sprzed roku czy dwóch lat, a czasem nawet 50 procent – tłumaczy Paweł Grząbka. – Słyszałem, że np. działka przy ul. Kłobuckiej w Warszawie jeszcze w ub.r. była do wzięcia za 160 mln zł, a teraz deweloper kupił ten teren za ok. 70 mln zł.

Daniel Puchalski podkreśla jednak, że teraz inwestorzy i deweloperzy bardzo ostrożnie podchodzą do zakupu terenów. Negocjacje ciągną się miesiącami. – W pierwszym półroczu największa transakcja dotyczyła spółki J.W. Construction, która za prawie 174 mln zł przejęła 81 tys. mkw. działki przy ul. Kasprzaka w Warszawie. Trochę mniej, bo 168 mln zł, Dom Development zapłacił za 9,9-hektarową działkę znajdującą się przy ul. Powązkowskiej. Kieleckie Echo Investment za 74 tys. mkw. przy ul. Konstruktorskiej w Warszawie zapłaciło natomiast 63 mln zł.

Analitycy zapowiadają, że ruch na rynku zwiększy się w drugim półroczu. – Ronson negocjuje zakup pięciu gruntów pod inwestycje mieszkaniowe w Warszawie – mówi Tomasz Łapiński, członek zarządu ds. finansów tej spółki. – Rozmawiamy o zakupie ziemi na Bemowie, Tarchominie, Woli, Pradze i Ursynowie – dodaje Łapiński. Ma nadzieję, że w trzech przypadkach negocjacje zakończą się zawarciem umowy do końca roku.
treeneo

Dane kontaktowe:

Telefon:
500 300 659
E-mail:
agrofortis.com@prokonto.pl

rejestracja.treeneo.com

Dla naszych Partnerów:

Własna indywidualna strona w serwisie Agrofortis.com

Dowiedz się więcej...

Masz pytanie?

Kliknij tutaj

aby zapytać

REJESTRACJA

INWESTORZY PARTNERZY

TREENEO.COM

treeneo agrofortis natura 2010 skarbiec.biz