AGROFORTIS.COM


Inwestycje ziemskie

Imię:

Adres email:

Ziemia to doskonała inwestycja.
Daje zarobić więcej niż giełda i mieszkania

Ceny gruntów rolnych pną się w górę.
Windują je unijne dopłaty oraz rosnące dochody rolników.

W IV kwartale zeszłego roku za ha gruntów w transakcjach między rolnikami średnio trzeba było zapłacić więcej niż 20,6 tys. złotych. Jest to o 13,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku – wynika z danych GUS. Oznacza to, że tak dużej rentowności jak przy sprzedaży ziemi nie można było osiągnąć przy wielu innych inwestycjach.

Lokując na przykład pieniądze na koncie bankowym, można było w tym czasie zarobić 4 – 5 proc. Sprzedaż mieszkania kupionego na początku ubiegłego roku natomiast przyniosła przez rok ok. 5-proc. stratę. Na inwestycjach w akcje 20 największych spółek notowanych na GPW mogliśmy w okresie tym jeszcze więcej stracić, gdyż blisko 22 proc.

Jak twierdzą eksperci, grunty rolne drożeją z wielu powodów. Ceny gruntów podnosi mała podaż ziemi przy dużym popycie, bo rolnicy sprzedają ją niechętnie. – M.in. z powodu dopłat bezpośrednich, które wzrosły w stosunku do roku poprzedniego o 26 proc.

To jednak nie koniec. – Ceny ziemi rosną, gdyż finansowa kondycja gospodarstw poprawia się – ocenia Dariusz Winek, główny ekonomista BGŻ. Przybywa zatem rolników, których stać na to, aby za ziemię płacić coraz więcej. Potwierdzają to dane Eurostatu, według których w roku 2010 dochody polskich rolników były o 45 proc. wyższe niż w pięc lat wcześniej. W ubiegłym roku również wzrastały. Rosnące ceny produktów rolnych temu sprzyjały. Np. ceny zbóż były w skupie o 47 proc. wyższe niż w poprzednim roku, bydła o 21 proc., drobiu o 18,4 proc. i trzody chlewnej o ponad 16 proc.

Ceny ziemi winduje również między innymi rozwój infrastruktury drogowej i na przykład budownictwa mieszkaniowego , ponieważ zwiększa atrakcyjność lokalizacyjną wielu miejscowości – twierdzi prof. Alina Sikorska z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Do tego ceny gruntów nakręcają mieszkańcy miast, którzy coraz częściej przenoszą się na wieś, gdzie budują domy i rezydencje . Wielu jest również takich, którzy kupują ziemię i dobrze za nią płacą, głównie dlatego że traktują ją jako świetną lokatę kapitału.

Według danych GUS od czasu wstąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej grunty rolne zdrożały już ponad trzykrotnie. – W tym roku ich ceny mogą wzrosnąć o około 10 proc. – szacuje prof. Sikorska. Jednak i tak ziemia w Polsce będzie wciąż znacznie tańsza niż w starych krajach Unii. Na przykład za hektar w zachodnich landach Niemiec trzeba było zapłacić w 2010 r. ponad 18,7 tys. euro. W Polsce 4,5 tys. euro.

Artykuł ukazał się na portalu Forsal.pl. Autor: Janusz K. Kowalski.
treeneo

Dane kontaktowe:

Telefon:
500 300 659
E-mail:
agrofortis.com@prokonto.pl

rejestracja.treeneo.com

Dla naszych Partnerów:

Własna indywidualna strona w serwisie Agrofortis.com

Dowiedz się więcej...

Masz pytanie?

Kliknij tutaj

aby zapytać

REJESTRACJA

INWESTORZY PARTNERZY

TREENEO.COM

treeneo agrofortis natura 2010 skarbiec.biz